Arel Enerji Hakkında

Halim DUGAN / Arel Enerji Yönetim Kurulu Başkanı

Arel Çevre Yatırımları Enerji ve Elektrik Üretim Ltd. Şti. enerji sektöründe kaliteli , güvenilir ve doğaya zarar vermeyen temiz enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla 2011 yılında kurulmuştur.

Biyogaz tesislerimizdeki gaz , organik bazlı artıkların oksijensiz ortamda (anaeorobik) fermantasyonu sonucu ortaya çıkan renksiz - kokusuz, havadan hafif, parlak mavi bir alevle yanan ve bileşiminde organik maddelerin bileşimine bağlı olarak yaklaşık; % 40-70 metan, % 30-60 karbondioksit, % 0-3 hidrojen sülfür ile çok az miktarda azot ve hidrojen bulunan bir gaz karışımdır.

1 m3 Biyogaza Eşdeğer Yakıt Miktarları

0,66 Litre Motorin

0,75 Litre Benzin

0,25 m3 Propan

Arel Enerjinin , Afyonkarahisar’da enerji üretimine devam eden biyogaz tesisi 1,2 MW ile çalışmakta aynı tesis için ek 1,2 MW’lik genişletme çalışmaları başlatılmıştır. 2012 yılında da hızla büyüyen Arel

Enerjinin üretim portföyünü, 2012 yıl sonu itibariyle işletmeye alınacak olan Manavgat tesisiyle, yıl sonu biyogazdan enerji üretimini 5 MW’ye kadar çıkarmak için gerekli lisans başvuruları yapılmıştır.

Arel enerji , yenilenebilir enerji kaynaklarının doğru kullanılması konusundaki başarılarına : Anahtar teslim biyogaz tesisi kurulumu, devreye alınması , işletilmesi, Elektrik üretimi ve satışı, Proje geliştirme ve dizayn, Mühendislik, İnşaat ve Montaj, İşletme ve Uygulama, Gaz toplama sistemleri tasarımı montajı, Gaz toplama ünitesi yapım montaj işleri, Gaz yakma bacaları imalatı , montajı, Biyogaz motor montajı , devreye alınması, Gibi konularda da başarıyla hizmet vermektedir.

Yenilenebilir temiz enerji üretimi dışında atık ayrıştırma konularında da yıl sonu itibariyle çalışmalara başlanacaktır.